czwartek, 14 października 2010

Cafe Racers

Prawdopodobnie najbardziej wpływowy ruch motocyklowy jaki istnieje na świecie. Narodzony w Anglii w latach 50-tych i kultywowany po dzień dzisiejszy na całym globie. Cafe Racer to harmonijne połączenie człowieka i maszyny.Motocykl był dopasowywany do kierowcy tak aby miał jak najbardziej dynamiczny wygląd i sylwetkę pomagającą osiągać coraz to większe prędkości.

Cafe Racers wywarli ogromny wpływ na przemysł motocyklowy. Dzięki nim do legendy przeszły:

Triumph Bonneville


Honda CB-750


Kawasaki Z-1


Bez oryginalych projektów Cafe Racers,stałego podnoszenia mocy silników i ulepszania prowadzenia każdej maszyny prawdopodobnie nie było by dziś sportowych motocykli w firmie jaką znamy.
Zjawisko Cafe Racers bardzo szybko przeistoczyło się w subkulturę zbierającą wokół siebie ludzi pragnących prędkości i kochających rock and rolla.

A dlaczego Cafe Racers?

W latach 50 motocykle przyciągały wielu młodych chłopaków, którzy od czasu do czasu przesiadywali w kawiarniach i oczekiwali na innych motocyklistów by wyzwać ich na pojedynek. Kiedy wyzwanie zostało przyjęte wszyscy wybiegali na ulice by zobaczyć, który z zawodników będzie szybszy i pierwszy dojedzie do następnej kawiarni.
Po wyścigu siedzieli dalej w kawiarni,rozmawiali i czekali na następnych rywali. Nie trudno się zorientować, że właśnie dzięki tym zwyczajom młodzi ludzie zyskali przydomek Cafe Racers. Nadali im go kierowcy ciężarówek, którzy również bardzo często przesiadywali w kawiarniach robiąc sobie postoje podczas pracy.Jednym z miejsc narodzin Cafe Racers była kawiarnia Ace Café w Londynie, której działalność została wznowiona w roku 1994.W tym samym czasie w Stanach, każdy młody chłopak kupował najszybszy samochód na jaki go było stać budował hot roda i ścigał się nim kiedy tylko mógł prowadząc rocka-and-rollowe życie. W Angli było podobnie, z tą różnicą, że samochody były zastąpione przez motocykle a miejsca spotkań nie stanowiły dinery tylko lokalne kawiarnie.
Marzeniem a za razem sprawa honorową było wyciągniecie z maszyny co się da aby osiągnąć magiczne 100 mil na godzinę. Pojawiło się nawet związane z tym określenie " Doing the ton"
Nie było to łatwe - motocykle miały 650 cm pojemności, cienkie diagonalne opony, słabe bębnowe hamulce a do tego drogi były o wiele gorsze niż dziś...bez oświetlenia z dodatkiem smaru i oleju z samochodów ciężarowych. Można było mówić o niezłym szczęściu jeśli komuś udało się to osiągnąć.


http://www.caferacertv.com/

3 komentarze:

  1. "Cafe Racer to harmonijne połączenie człowieka i maszyny"

    Cyborg (z ang. cybernetic organism) – połączenie człowieka i maszyny. Pojęcie to stworzone zostało przez naukowców Manfreda Clynesa i Nathan Kline'a, którzy po raz pierwszy użyli go w swoim artykule z 1960 roku, opublikowanym w czasopiśmie Astronautics[1]. Publikacja ta zawierała rozważania o możliwości integracji człowieka z maszyną oraz przedstawiała zalety takiego podejścia w dziedzinie przyszłej eksploracji kosmosu.

    OdpowiedzUsuń