niedziela, 2 stycznia 2011

STEVE McQUEEN cz.1

“I live for myself and I answer to nobody.”

Steve Mc Queen; buntownik, idealista,anty bohater swoich czasów, który jeśli w coś wierzył to był gotowy za to umierać. Najbardziej znany z roli w kultowym filmie Bullit z 1968 z którego scenę pościgową można oglądać w nieskończoność.Jego życie od samego początku było trudne. Jako dziecko został porzucony przez ojca i matkę alkoholiczkę i był wychowywany na farmie u dziadków. Później w szkole zmagał się z dysleksją i częściowym ogłuszeniem.W wieku 12 lat powrócił do matki i nowego ojczyma którego nazywał "prime son of a bitch", ze względu na sposób w jaki traktował jego matkę. Jego życie w dalszym ciągu nie było tym co chciałby mieć chłopak w jego wieku. Na domiar złego Steve wpadł w sidła gangu, z którego na szczęście udało mu się uciec. W wieku 14 lat uciekł również z domu i zaczął występować na arenie cyrkowej, po czym pracował w wytwórni olejów oraz jako drwal. Zainspirowany wojskową dyscypliną marines z którą w późniejszych latach miał styczność postanowił zmienić coś w swoim życiu. Wziął się w garść, dyscyplina i samokontrola stały się dla niego podstawą do funkcjonowania.Był dobrym żołnierzem.Podczas jednej z misji dzięki swojej determinacji uratował 5 marines.

Po przygodzie z wojskiem Steve zaczął uczyć się aktorstwa oraz brał udział w pierwszych zawodach motocyklowych na Long Island City Raceway. Szło mu świetnie, przy pomocy swojego Harleya wygrywał wyścig za wyścigiem zgarniając 100$ z nagród co weekend. Jako aktor grał w międzyczasie w kilku nieznaczących produkcjach.

Przełom w jego życiu nastąpił w roku 1958 kiedy zagrał w pilotowym odcinku Dead or Alive posługując się obciętą strzelbą Winchester nazwaną “Mare’s Leg” zamiast typowego sześciostrzałowego rewolweru. Od tego momentu telefony w Hollywood nie przestawały dzwonić a wrota kariery otworzyły się dla Steve'a na dobre.http://theselvedgeyard.wordpress.com/

2 komentarze: