czwartek, 25 sierpnia 2011

THE GREATEST CHASE OF ALL...cz1

Oczywiście jak nie trudno się domyślić, mowa o najsłynniejszej chyba scenie pościgowej w historii Hollywood ( przynajmniej tej najbardziej znanej )

W roku 1698 lokalne gazety rozpisywały się w pochlebnych recenzjach na temat nowości kinowej jaką był film w reżyserii Petera Yates'a pt. Bullitt"Film prawdziwy, nie udawany, momentami przerażający, pełen ryku silników...." etc można śmiało powiedzieć, że najlepszy film w historii. Na dodatek film ten wyznaczył standardy,które przez wiele lat uznawane były jako wzorcowe jeśli chodzi o filmowanie pościgów samochodowych.

Nigdy wcześniej nie zadawałem sobie pytania : Dlaczego spośród tylu Muscle Car'ów oferowanych w tamtym okresie wybrano akurat te dwa ;1968 Dodge Charger i Mustang GT? W jaki sposób je zmodyfikowano, aby wytrzymały te mordercze jazdy?

Chłopaki z The Selvedge Yard wypytali o wszystkie szczegóły ekipę, która brała udział w produkcji Bullitta. Oto oni :

Carey Loftin - koordynator kaskaderów i okazjonalny kierowca Mustanga GT
Bud Ekins -główny kierowca Mustanga
Loren Janes - dubler Mc Queena przez ponad 20 lat
Max Balchowsky - człowiek odpowiedzialny za sprawność Mustanga i Chargera podczas kręcenia filmu.
Ron Riner - koordynator transportu dla Warner Brothers na planie filmowym."Początki były bardzo trudne. Wcześniej nikt nie nakręcił podobnej sceny, wszystko dla nas było nowe, nie mogliśmy korzystać ze studia, wszystko musiało odbyć się w plenerze. Przed każdą sceną policja, mieszkańcy, ekipa filmowa, kaskaderzy, reżyser i Steve zbierali się na specjalnych zebraniach by przedyskutować w jaki sposób nakręcić scenę pościgu przy prędkości 110 mil na godzinę przy normalnej szybkości kamer.To wszystko działo się na prawdę, nic nie było udawane."

McQueen powiedział jasno - to ma być najlepszy pościg w historii! Wspomina Carey Loftin." Przyszedłem kiedyś do Steve'a i powiedziałem mu, że znam takie ustawienia kamer i odpowiednie ujęcia, gdzie jazda samochodem wygląda szybciej niż w rzeczywistości i można kontrolować każdą scenę.McQueen nie chciał nawet o tym słyszeć..."Pieniądze nie grają roli" powiedział. Zgodziłem się. Steve tylko dodał "Dopóki nie skończą się pieniądze nie powstrzymasz mnie"
CDN

theselvedgeyard.wordpress.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz